Animace funkce vertikálního hvozdu - Vrchnostenská sladovna Želetava
1) Plechový dýmník
Vyústění dymníku do otvoru párníku. Dymník je veden hmotou zdiva hvozdu od vyústění z kaloriferu až do zaústění do plechové roury v párníku. Párník obvykle kruhového průřezu slouží k odvedení páry z odsoušeného sladu a jeho plocha by se měla rovnat 6% plochy lísek.
2) Puklice
Puklice/regulační záklopka párníku. Puklice je zavěšena na kladce s protizávažím 9. Pohybem nahoru či dolů se reguluje tah hvozdu a dále slouží puklice k zachycení vodní páry či sazí.
3) Horní vendr a 4) Spodní vendr
Obraceč sladu, čili vendr, jest tou nejzajímavější částí strojního vybavení želetavského hvozdu a to jednak kvůli faktu, že byl použit atypicky na obou lískách a především kvůli jeho konstrukci a stupni dochování. Funkce vendru je rovněž patrná z videa Spuštění horního vendru.
5) Kalorifer
Kalorifer neboli kouřovod - plechová roura, kterou prochází horké spaliny a ohřívají okolní vzduch; jedná se v podstatě o tepelný výměník s co největší teplosměnnou plochou; kalorifery bývaly většinou kapkovitého profilu, aby na nich neulpíval odsušený sladový květ a prach, který by mohl vzplanout.
6) Píšťaly
Píšťaly – studené tahy do prostor psinku. Tyto tahy jsou vedené z prostor topeniště na spodní lísku, jsou uzavíratelné regulačními šoupátky a slouží k regulaci celkového tahu hvozdu. Píšťaly jsou opatřeny stříškami, které zabraňují vnikání sladového květu do topeniště. Píšťaly jsou dále ve spodní částí opatřeny regulovatelnými hradítkami, které se ovládají z topeniště a reguluje se jimi přiváděný studený vzduch. Píšťaly by měly být rozmístěny rovnoměrně v ploše psinku.
7) Kotel
Topeniště/pec hvozdu, nejspodnější část hvozdu. Dochází zde ke spalování paliva a odvodu horkých spalin do systému kouřovodů. V prostoru topeniště je umístěná zděná pec, která je přístupná ze všech stran. Plocha roštu musí být ve správném poměru k ploše lísek.